Skip to main content

Harcovská basketbalová liga

Informace k sezóně 2023/2024

Přijď si zahrát streetballový styl basketbalu 3 na 3. Nezáleží na tom, zda jsi profesionál, či s basketbalem teprve začínáš. Úroveň ligy je spíše amatérská, ničeho se neboj, sežeň si tým a doraž si zahrát několik parádních zápasů do haly hned vedle kolejí TUL.

Kontakt

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Adéla Jiránková a Adéla Hlavová

Pravidla HBL

Místo konání

Horní hala KTV FP TUL. Ulice Na Bohdalci 714 (viz obrázek níže)

Složení týmu

Bude se hrát formou 3 na 3 na jeden koš. Minimální počet hráčů je tedy 3, nicméně doporučujeme složit tým z 5-6 hráčů pro případ, že by někdo v hrací termín nemohl dorazit.

Čas

Termíny zápasů: Zápasy se dle dohody budou hrát buď v pondělí, nebo ve středu, oba dny v rozmezí 18:00-21:30

Hrací čas: Bude se hrát 2 x 10 minut hrubého času z toho důvodu, že bude stejný časový odpočet pro obě poloviny hřiště. V případě, že nastane remíza, se bude nastavovat dalších 5 minut.

Začátky utkání budou stanoveny dle rozpisu. Každý tým se dostaví minimálně 15 minut před oficiálním začátkem utkání. Pokud se jeden z hrajících týmů bez informování organizátorů nedostaví k utkání, bude utkání zkontumováno v neprospěch nepřítomného týmu.

Startovné

Cena je 250 Kč za studenta TUL a 400 Kč za nestudenta TUL. Platbu startovného je možné uskutečnit buď hotově na místě první hrací den, nebo převodem na bankovní účet.

Pravidla hry

Ke hře bude využit míč velikosti 7, ovšem pokud se setkají dva ženské týmy, nebo po vzájemné dohodě je možné hrát s míčem velikosti 6.

Týmy se utkají v systému streetbasketballového zápasu s účastí rozhodčího. Hrací doba je vytyčena na 2 x 10 minut čistého času. Hra bude přerušena rozhodčím v případě porušení pravidel: faul, kroky, přerušovaný dribling, out atp… hrací čas se však v průběhu zápasu nepřerušuje – pouze mezi poločasy po uplynutí 10 minut bude stanovena pauza na 5-7 minut.

Zápas začíná za trojkovou čárou, kde bránící tým předá míč útočícímu družstvu, čímž dává povolení k začátku hry. Střelba za trojkovou čárou je ohodnocena 2 body, bližší střely pak za 1 bod. V případě, že padne koš, vyhazuje bránící družstvo za košem za koncovou čárou. Po vyhození je povinno vyvézt míč za trojkovou čáru a mít obě nohy za obloukem, až poté je možné zaútočit na koš.

Dle pravidel basketbalu 3x3 v rámci exekutivy České basketbalové federace má družstvo limit 6 chyb neboli faulů. Každý další faul bude potrestán dvěma trestnými hody ve prospěch faulovaného družstva, ovšem až po uplynutí hrací doby, jelikož se hraje na princip hrubého času. Trestné hody bude střílet konkrétní faulovaný hráč.

Při situaci rozskoku získá míč bránící družstvo a vyhazuje zpoza čáry v blízkosti odpískání.

Střídání je možné provádět při přerušení hry (kroky, out, faul, rozskok). Náhradník může vstoupit do hřiště až po doteku se střídajícím hráčem.

Oddechový čas (time-out) není během utkání povolen, jelikož se bude hrát na hrubý čas na obou polovinách basketbalového hřiště.

Systém

Systém ligy bude upřesněn po získání konečného počtu zúčastněných týmů.

V případě malé účasti se bude hrát systém každý s každým v průběhu celého semestru, při větší účasti budou vytvořeny skupiny a postupující ze skupin budou následně soutěžit formou play-off.